Dudley Skyline

Menu ☰

Councillor Ray Burston

  • General
  • Committees
  • Members Interests
  • Outside Bodies
Councillor Ray Burston
Elected:
03 May 2018
First Elected::
03 May 2018
Party:
Conservative
Ward:
Halesowen South
Address:
Flat 1
Newbold Court
Blackberry Lane
Halesowen
B63 4NZ
Email:
Telephone No:
0121 585 7430
Biography:
First elected 1986 to 1996 (Hayley Green); 2000 to 2014 (Hayley Green and Cradley South); Re elected May 2018 to present (Halesowen South).  Deputy Mayor of Dudley 2007/2008.  Mayor of Dudley 2008/2009. 
Job Title:
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 3 May 2018  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeSun 6 May 2018

Ward Representation History

WardRepresentation FromRepresentation To
Halesowen SouthSun 6 May 2018

Current Committee Memberships

Past Committee Memberships

CommitteeRoleJoining DateLeaving Date
Not a past member of any Committee.

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
Not a current member of any Outside Body.

Past Outside Body Appointments

Outside BodyJoining DateLeaving Date
Not a past member of any Outside Body.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
10 June 202010 June 2020 View

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
12
 Page 1 of 2, items 1 to 12 of 16.
Council09 July 2018Pecuniary View
Council08 October 2018Pecuniary View
Council03 December 2018Pecuniary View
Council18 February 2019Pecuniary View
Council25 February 2019Pecuniary View
Development Control Committee05 March 2019Non-Pecuniary View
Council08 April 2019Pecuniary View
Council08 April 2019Non-Pecuniary View
Development Control Committee09 April 2019Non-Pecuniary View
Council08 July 2019Pecuniary View
Council08 July 2019Non-Pecuniary View
Council07 October 2019Pecuniary View
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.