Dudley Skyline

Menu ☰

Children's Services Scrutiny Committee

Undertakes scrutiny functions in line with the Annual Scrutiny Programme. The Committee undertakes scrutiny investigations/inquiries and contributes to policy development by scrutinising matters falling within it's remit
19 May 2016 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 20 of 20 meetings found in selected date range
02 July 201818:0020:00Committee Room 2Occurred
27 September 201818:0019:40Committee Room 2Occurred
14 November 201818:0020:50Committee Room 2Occurred
30 January 201918:0020:40Committee Room 2Occurred
06 March 201918:0020:12Committee Room 2Occurred
01 July 201918:0020:15Committee Room 2Occurred
26 September 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
14 November 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
30 January 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
05 March 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Margaret Aston Member 20/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ian Bevan Member 20/05/2019 - current
Conservative
Councillor Paul Bradley Member 09/10/2017 - current
Conservative
Councillor Jake Cooper Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Serena Craigie Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Kerry Lewis Member 19/05/2016 - current
Conservative
Councillor Anne Millward Chair 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Christine Perks Member 20/05/2019 - current
Labour
Councillor Susan Ridney Member 20/05/2019 - current
Labour
Councillor Parmjit S Sahota Vice-Chair 20/05/2019 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Ms M Hammond Non-Elected Voting Member 15/01/2018 - current
Mrs M Ward Non-Elected Voting Member 26/05/2017 - current
Ms Emma Wilkes Non-Elected Voting Member 27/02/2018 - current
Vacancy  
Vacancy  

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information