Dudley Skyline

Menu ☰

Health and Adult Social Care Scrutiny Committee

Undertakes overview and scrutiny functions (including statutory functions) relating to the improvement of local health and adult social care including associated services, as a contribution to the Council’s community leadership role. The Committee also undertakes scrutiny functions in line with the Annual Scrutiny Programme.
19 May 2016 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 21 meetings found in selected date range
23 July 201818:0019:55Committee Room 2Occurred
25 September 201818:0019:55Committee Room 2Occurred
21 November 201818:0020:30Committee Room 2Occurred
23 January 201918:0019:50Committee Room 2Occurred
10 April 201918:0020:10Committee Room 2Occurred
10 July 201918:0019:50Committee Room 2Occurred
28 August 201910:0013:55Committee Room 2Occurred
25 September 201918:0019:20Committee Room 2Occurred
20 November 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
22 January 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Cathryn Bayton Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Bryan Cotterill Member 20/05/2019 - current
Labour
Councillor Richard Body Member 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Peter Drake Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Alan Hopwood Member 25/05/2017 - current
Conservative
Councillor Luke Johnson Member 19/05/2017 - current
Conservative
Councillor Pete Lee Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Chris Neale Vice-Chair 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Peter Miller Member 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Dave Tyler Chair 16/05/2019 - current

Appointees

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information