You are here:   Committees > 2015 Onwards
Register   |  Login

Health and Adult Social Care Scrutiny Committee

This Committee fulfils overview and scrutiny functions (including statutory functions) relating to the improvement of local health and adult social care including associated services, as a contribution to the Council’s community leadership role. The Committee also undertakes scrutiny functions in line with the Annual Scrutiny Programme. This involves scrutiny investigations/inquiries and contributing to policy development by scrutinising matters falling within the functions of Council Directorates, Cabinet Members and other providers relating to Health and Adult Social Care.
19 May 2016 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
24 January 201818:0020:37Committee Room 2Occurred
11 April 201818:0019:50Committee Room 2Occurred
23 July 201818:0019:55Committee Room 2Occurred
25 September 201818:0019:55Committee Room 2Occurred
21 November 201818:0020:30Committee Room 2Occurred
23 January 201918:0000:00Committee Room 2Scheduled 
10 April 201918:0000:00Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Julie Baines Member 19/05/2016 - current
Labour
Councillor Richard Body Member 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Bec Gentle Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Andrea Goddard Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Alan Hopwood Member 25/05/2017 - current
Conservative
Councillor Luke Johnson Member 19/05/2017 - current
Conservative
Councillor Peter Miller Vice-Chair 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Melvyn Mottram Chair 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Christine Perks Member 19/05/2017 - current
Independent
Councillor Heather Rogers Member 22/10/2018 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mrs Pam Bradbury Non-Elected Non Voting Member 19/05/2016 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.