You are here:   Committees > 2015 Onwards
  |  Login

Corporate Scrutiny Committee

This Committee undertakes scrutiny functions in line with the approved Annual Scrutiny Programme. The Committee undertakes scrutiny investigations/inquiries and contributes to policy development by scrutinising matters falling within the functions of Council Directorates and the Cabinet Members for Finance and Legal Services and Corporate Performance and Transformation
19 May 2016 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 20 of 20 meetings found in selected date range
03 July 201817:0019:35Committee Room 2Occurred
25 September 201818:0019:50Committee Room 3Occurred
15 November 201818:3020:10Committee Room 2Occurred
31 January 201918:0019:40Committee Room 2Occurred
07 March 201918:0020:15Committee Room 3Occurred
02 July 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
19 September 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
21 November 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
23 January 202018:0021:00Committee Room 2Scheduled 
19 March 202018:0021:00Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Chris Barnett Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Ian Bevan Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Jake Cooper Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Bryan Cotterill Member 29/10/2018 - current
Labour
Councillor Serena Craigie Member 19/05/2016 - current
Labour
Councillor Timothy Crumpton Chair 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Peter Drake Member 16/05/2019 - current
Labour
Councillor Bec Gentle Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Sue Greenaway Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ed Lawrence Vice-Chair 17/05/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Democratic Services
Democratic.Services@dudley.gov.uk
01384 815238

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.