Dudley Skyline

Menu ☰

Place Scrutiny Committee

Undertakes scrutiny functions in line with the Annual Scrutiny Programme. The Committee undertakes scrutiny investigations/inquiries and contributes to policy development by scrutinising matters within its remit
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 1 of 3, Displaying meetings 1 to 10 of 26 meetings found in selected date range
15 July 201518:0020:05Committee Room 2Occurred
30 September 201518:0019:30Committee Room 2Occurred
23 November 201518:0019:15Committee Room 2Occurred
20 January 201618:0019:55Committee Room 2Occurred
30 March 201618:0019:30Committee Room 2Occurred
06 July 201618:0019:45Committee Room 2Occurred
22 September 201618:0020:55Committee Room 2Occurred
15 November 201618:0020:25Committee Room 2Occurred
30 January 201718:0019:20Committee Room 2Occurred
09 March 201718:0020:03Committee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Margaret Aston Member 21/05/2015 - current
Conservative
Councillor Ian Bevan Member 08/01/2020 - current
Conservative
Councillor Bryn Challenor Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Alan Finch Vice-Chair 21/05/2015 - current
Conservative
Councillor Donna Harley Member 16/05/2018 - current
Conservative
Councillor Luke Johnson Member 23/05/2016 - current
Labour
Councillor Zafar Islam Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor John Martin Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Matt Rogers Chair 23/05/2016 - current
Labour
Councillor Parmjit S Sahota Member 07/01/2020 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information