Dudley Skyline

Menu ☰

Taxis Committee

Discharges the Council's functions relating to hackney carriage and private hire licensing
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 54 meetings found in selected date range
13 February 201918:0021:10Committee Room 2Occurred
14 March 201918:0019:50Committee Room 2Occurred
18 April 201918:0020:55Committee Room 2Occurred
30 May 201918:0019:17Committee Room 2Occurred
11 July 201918:0020:17Committee Room 2Occurred
08 August 201918:0019:20Committee Room 2Occurred
10 October 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
07 November 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
12 December 201918:0021:00Committee Room 2Scheduled 
16 January 202018:0021:00Committee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Adam Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Hilary Bills Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Bryn Challenor Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Richard Body Member 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Jackie Cowell Member 22/02/2017 - current
Conservative
Councillor Alan Hopwood Chair 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Ed Lawrence Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Kerry Lewis Vice-Chair 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Chris Neale Member 17/05/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information