Dudley Skyline

Menu ☰

Overview and Scrutiny Management Board

Oversees the Council’s overview and scrutiny functions. The Board approves and monitors the Annual Scrutiny Programme and co-ordinates the work of the various Scrutiny Committees
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 4, Displaying meetings 1 to 10 of 33 meetings found in selected date range
10 June 201518:0019:20Committee Room 2Occurred
27 July 201514:0021:05Council ChamberOccurred
28 July 201514:0018:40Council ChamberOccurred
03 September 201518:0019:20Committee Room 2Occurred
15 October 201518:0019:10Committee Room 2Occurred
24 November 201518:0019:10Committee Room 2Occurred
01 March 201618:0019:55Committee Room 2Occurred
08 June 201618:0020:05Committee Room 2Occurred
04 July 201617:0018:40Committee Room 3Occurred
18 July 201615:0018:05Committee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Chris Barnett Vice-Chair 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ray Burston Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Jake Cooper Member 08/01/2020 - current
Labour
Councillor Timothy Crumpton Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Alan Finch Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Judy Foster Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Les Jones Member 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Anne Millward Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Joe Roberts Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Matt Rogers Member 19/05/2017 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information