Dudley Skyline

Menu ☰

Licensing and Safety Committee

Undertakes responsibility for a range of licensing matters arising from the Council's powers and duties under various legal provisions and regulations. Some of the Committees powers are delegated to Sub-Committees.
21 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 14 meetings found in selected date range
28 May 201518:0018:06Committee Room 2Occurred
21 October 201517:0017:50Committee Room 3Occurred
13 January 201616:3017:30Committee Room 3Occurred
15 February 201616:3017:05Committee Room 2Occurred
25 May 201617:3017:45Committee Room 2Occurred
16 February 201717:3018:50Committee Room 2Occurred
22 May 201718:0018:45Committee Room 2Occurred
12 February 201818:0018:25Committee Room 2Occurred
24 May 201817:3017:35Committee Room 2Occurred
07 November 201818:0018:35Committee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Julie Baines Member 23/05/2016 - current
Independent
Councillor Colin Elcock Member 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Peter Drake Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Michael Evans Vice-Chair 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Ken Finch Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Sue Greenaway Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Shaun Keasey Chair 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Miller Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Christine Perks Member 21/05/2015 - current
Conservative
Councillor Alan Taylor Member 21/05/2015 - current

Other Information