Dudley Skyline

Menu ☰

Licensing and Safety Committee

The Licensing and Safety Committee is responsible for a range of licensing matters arising from the Council's powers and duties under various legal provisions and regulations. Some of the Committees powers are delegated to Sub-Committees.
21 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 14 of 14 meetings found in selected date range
07 February 201918:0018:23Committee Room 2Occurred
29 May 201918:0018:05Committee Room 2Occurred
05 February 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
27 May 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Julie Baines Member 23/05/2016 - current
Conservative
Councillor Colin Elcock Member 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Peter Drake Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Michael Evans Vice-Chair 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Ken Finch Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Sue Greenaway Member 16/05/2019 - current
Conservative
Councillor Shaun Keasey Chair 17/05/2018 - current
Conservative
Councillor Peter Miller Member 17/05/2018 - current
Labour
Councillor Christine Perks Member 21/05/2015 - current
Conservative
Councillor Alan Taylor Member 21/05/2015 - current

Other Information