Dudley Skyline

Menu ☰

Ernest Stevens Trusts Management Committee

This Committee undertakes the Council's responsibilities as the Trustee concerning the administration of the Stevens Park Trust (Quarry Bank); Mary Stevens Park Trust (Norton); Stevens Park and Recreation Ground Foundation Trust, Wollescote and Mary Stevens Maternity Home and Public Park Charity. The Committee comprises one member from each of the six wards as appointed by the Council.
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 2 of 3, Displaying meetings 11 to 20 of 21 meetings found in selected date range
13 February 201818:0019:15Committee Room 3Occurred
17 April 201818:0019:20Committee Room 3Occurred
01 May 201818:0019:20Committee Room 3Occurred
16 July 201818:0019:30Committee Room 3Occurred
23 October 201818:0020:20Committee Room 2Occurred
12 February 201918:0019:00Committee Room 3Occurred
16 April 201918:0019:00Committee Room 3Occurred
15 July 201918:0019:30Committee Room 3Occurred
23 October 201918:00TBCCommittee Room 3Scheduled 
19 February 202018:00TBCCommittee Room 3Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Jackie Cowell Vice-Chair 21/05/2015 - current
Conservative
Councillor Colin Elcock Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Hanif Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Alan Hopwood Member 23/05/2016 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Chair 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Gaye Partridge Member 21/05/2015 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mrs Julia Marks Co-opted Member 16/05/2019 - current
Mrs Heather Rogers Co-opted Member 11/07/2019 - current
Mr David Sparks Co-opted Member 16/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information