Dudley Skyline

Menu ☰

Ernest Stevens Trusts Management Committee

This Committee undertakes the Council's responsibilities as the Trustee concerning the administration of the Stevens Park Trust (Quarry Bank); Mary Stevens Park Trust (Norton); Stevens Park and Recreation Ground Foundation Trust, Wollescote and Mary Stevens Maternity Home and Public Park Charity. The Committee comprises one member from each of the six wards as appointed by the Council.
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 20 meetings found in selected date range
22 July 201518:3019:25Committee Room 2Occurred
26 October 201518:0019:10Committee Room 2Occurred
04 February 201618:0019:45Committee Room 2Occurred
18 April 201618:0020:20Committee Room 2Occurred
13 July 201618:0019:10Committee Room 3Occurred
27 October 201618:0019:25Committee Room 3Occurred
13 February 201718:0019:35Committee Room 3Occurred
24 April 201718:0019:50Committee Room 2Occurred
17 July 201718:0018:55Committee Room 3Occurred
24 October 201718:0018:55Committee Room 3Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Jackie Cowell Vice-Chair 21/05/2015 - current
Independent
Councillor Colin Elcock Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Hanif Member 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Alan Hopwood Member 23/05/2016 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Chair 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Gaye Partridge Member 21/05/2015 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mrs Heather Rogers Co-opted Member 11/07/2019 - current
Mr David Sparks Co-opted Member 16/05/2019 - current
Vacancy  

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information