Dudley Skyline

Menu ☰

Development Control Committee

The Development Control Committee deals with matters relating to town and country planning and development control, including the determination of planning applications and Tree Preservation Orders
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 7 of 7, Displaying meetings 61 to 70 of 70 meetings found in selected date range
16 September 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
09 October 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
06 November 201918:00TBCCommittee Room 2Rescheduled 
04 December 201918:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
09 January 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
06 February 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
03 March 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
08 April 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
29 April 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 
26 May 202018:00TBCCommittee Room 2Scheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Asif Ahmed Member 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Paul Bradley Vice-Chair 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Ray Burston Member 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Jackie Cowell Member 22/02/2019 - current
Conservative
Councillor Andrea Goddard Chair 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Hanif Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Donna Harley Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Chris Neale Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Elaine Taylor Member 17/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information