Dudley Skyline

Menu ☰

Development Control Committee

Deals with matters relating to town and country planning and development control. This includes planning applications and Tree Preservation Orders
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 7, Displaying meetings 21 to 30 of 70 meetings found in selected date range
30 August 201618:0019:15Committee Room 2Occurred
19 September 201618:0018:50Committee Room 2Occurred
17 October 201618:0020:40Committee Room 2Occurred
08 November 201618:0019:00Committee Room 2Occurred
29 November 201618:0019:15Committee Room 2Occurred
20 December 201618:0019:40Committee Room 2Occurred
18 January 201718:0019:30Committee Room 2Occurred
28 February 201718:0019:25Committee Room 2Occurred
27 March 201718:0019:55Committee Room 2Scheduled
12 April 201718:0019:35Committee Room 2Scheduled

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Asif Ahmed Member 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Paul Bradley Vice-Chair 19/02/2019 - current
Conservative
Councillor Ray Burston Member 18/05/2018 - current
Labour
Councillor Jackie Cowell Member 22/02/2019 - current
Conservative
Councillor Andrea Goddard Chair 19/02/2019 - current
Labour
Councillor Mohammed Hanif Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Donna Harley Member 18/05/2018 - current
Conservative
Councillor Chris Neale Member 17/05/2019 - current
Labour
Councillor Elaine Taylor Member 17/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information