Dudley Skyline

Menu ☰

Council

The full Council approves the policy framework and the budget. It retains responsibility for certain functions, however, most of the Council's powers and duties are delegated to the Cabinet or Committees. The full Council also has a role in holding the Cabinet to account. You can view recordings of full Council meetings on our You Tube Channel
21 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 5, Displaying meetings 21 to 30 of 45 meetings found in selected date range
09 October 201718:1520:55Council ChamberOccurred
04 December 201718:0018:05Council ChamberOccurred
04 December 201718:0520:00Council ChamberOccurred
19 February 201818:0018:50Council ChamberOccurred
26 February 201818:0019:25Council ChamberOccurred
09 April 201818:0019:12Council ChamberOccurred
17 May 201818:0019:05Council ChamberOccurred
09 July 201818:0019:05Council ChamberOccurred
26 September 201818:0018:37Council ChamberOccurred
08 October 201818:0018:50Council ChamberOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 72 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Asif Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Khurshid Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Ridha Ahmed Member 06/05/2019 - current
Labour
Councillor Shaukat Ali Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Adam Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Margaret Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Mike Attwood Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Julie Baines Member 05/05/2016 - current
Labour
Councillor Chris Barnett Member 03/05/2018 - current
Labour
Councillor Cathryn Bayton Member 25/02/2016 - current

Other Information