Dudley Skyline

Menu ☰

Council

The full Council approves the policy framework and the budget. It retains responsibility for certain functions, however, most of the Council's powers and duties are delegated to the Cabinet or Committees. The full Council also has a role in holding the Cabinet to account. You can view recordings of full Council meetings on our You Tube Channel
21 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 51 meetings found in selected date range
07 October 201918:0020:15Council ChamberOccurred
24 February 202018:0021:30Council ChamberOccurred
02 March 202018:0020:00Council ChamberOccurred
23 July 202018:0018:22Microsoft TeamsOccurred
23 July 202018:2320:36Microsoft TeamsOccurred
12 October 202018:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
30 November 202018:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
22 February 202118:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
01 March 202118:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
19 April 202118:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 72 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Asif Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Khurshid Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Ridha Ahmed Member 06/05/2019 - current
Labour
Councillor Shaukat Ali Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Adam Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Margaret Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Julie Baines Member 05/05/2016 - current
Labour
Councillor Chris Barnett Member 03/05/2018 - current
Labour
Councillor Cathryn Bayton Member 25/02/2016 - current
Conservative
Councillor Ian Bevan Member 06/05/2019 - current

Other Information