You are here:   Committees > 2015 Onwards
Register   |  Login

Council

The full Council comprises all 72 elected members. It has responsibility for approving the overall policy framework including the budget. It retains responsibility for certain functions, however, most of it's powers and duties are delegated to the Cabinet or committees operating within the decision-making structure set out in the Constitution. The full Council also has a key role in holding the Cabinet to account. You can view recordings of full Council meetings on the You Tube Channel via the Council Website www.dudley.gov.uk
21 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
19 February 201818:0018:50Council ChamberOccurred
26 February 201818:0019:25Council ChamberOccurred
09 April 201818:0019:12Council ChamberOccurred
17 May 201818:0019:05Council ChamberOccurred
09 July 201818:0019:05Council ChamberOccurred
26 September 201818:0018:37Council ChamberOccurred
08 October 201818:0018:50Council ChamberOccurred
15 November 201818:0018:15Council ChamberOccurred
03 December 201818:0019:05Council ChamberScheduled
18 February 201918:0021:30Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 8, Displaying items 1 to 10 of 72 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Asif Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Khurshid Ahmed Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Adam Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Julie Baines Member 05/05/2016 - current
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Chris Barnett Member 03/05/2018 - current
Labour
Councillor Cathryn Bayton Member 25/02/2016 - current
Labour
Councillor Shaukat Ali Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Margaret Aston Member 21/05/2015 - current
Labour
Councillor Mike Attwood Member 21/05/2015 - current

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.