Dudley Skyline

Menu ☰

Cabinet

Comprises the Leader and Cabinet Members each with a defined portfolio. Collectively, the Cabinet makes decisions affecting local services and recommendations to the full Council on the budget and overall policy direction.
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 2 of 4, Displaying meetings 11 to 20 of 39 meetings found in selected date range
20 July 201617:0017:17Committee Room 2Occurred
01 September 201617:0017:20Committee Room 2Occurred
21 September 201618:0018:45Committee Room 2Occurred
26 October 201618:0018:30Committee Room 2Occurred
10 November 201618:0018:20Committee Room 2Occurred
14 December 201618:0019:30Committee Room 2Occurred
08 February 201718:0019:30Committee Room 2Occurred
08 March 201718:0018:25Committee Room 2Occurred
08 May 201717:0017:15Committee Room 2Occurred
29 June 201718:0019:00Committee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Cabinet Member for Health and Adult Social Care 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ruth Buttery Cabinet Member for Children and Young People 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Steve Clark Cabinet Member for Finance and Legal Services 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Patrick Harley Leader of the Council (Policy) 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Cabinet Member for Regeneration and Enterprise 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Angus Lees Cabinet Member for West Midlands Combined Authority 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Simon Phipps Cabinet Member for Procurement, Transformation and Commercialisation 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Karen Shakespeare Cabinet Member for Environment, Highways and Street Services 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Laura Taylor Cabinet Member for Housing, Communities and Residents Welfare 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor David Vickers Deputy Leader (Partnerships and Best Practice) 17/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information