Dudley Skyline

Menu ☰

Cabinet

Comprises the Leader and Cabinet Members each with a defined portfolio. Collectively, the Cabinet makes decisions affecting local services and recommendations to the full Council on the budget and overall policy direction.
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 44 of 44 meetings found in selected date range
29 October 202018:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
03 December 202018:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
11 February 202118:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 
18 March 202118:00TBCMeeting to be ConfirmedScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Nicolas Barlow Cabinet Member for Health and Adult Social Care 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ruth Buttery Cabinet Member for Children and Young People 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Steve Clark Cabinet Member for Finance and Legal 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Patrick Harley Leader of the Council 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Ian Kettle Cabinet Member for Regeneration and Enterprise 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Angus Lees Cabinet Member for West Midlands Combined Authority 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Simon Phipps Cabinet Member for Commercial and Customer Services 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Karen Shakespeare Cabinet Member for Public Realm 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor Laura Taylor Cabinet Member for Housing and Community Services 17/05/2019 - current
Conservative
Councillor David Vickers Deputy Leader of the Council 17/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information