You are here:   Committees > 2015 Onwards
Register   |  Login

Cabinet

The Cabinet comprises the Leader and Cabinet Members each with a defined portfolio (or areas of responsibility). Collectively, the Cabinet makes decisions affecting local services and makes recommendations to the full Council on the overall policy direction.
21 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 1 of 4, Displaying meetings 1 to 10 of 33 meetings found in selected date range
25 June 201518:0019:25Council ChamberOccurred
17 August 201518:0018:20Council ChamberOccurred
16 September 201518:0019:35Committee Room 2Occurred
28 October 201518:0019:05Committee Room 2Occurred
03 December 201518:0019:15Committee Room 2Occurred
18 January 201618:0019:18Committee Room 2Occurred
10 February 201618:0019:33Committee Room 2Occurred
09 March 201617:0017:30Committee Room 2Occurred
26 May 201618:0018:55Committee Room 2Occurred
29 June 201618:0019:53Committee Room 2Occurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Labour
Councillor Khurshid Ahmed Cabinet Member for Regeneration, Planning and Economic Investment 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Cathryn Bayton Cabinet Member for Health and Adult Social Care 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Keiran Casey Cabinet Member for Housing and Residents Welfare 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Judy Foster Deputy Leader of the Council 27/09/2018 - current
Labour
Councillor Bec Gentle Cabinet Member for Partnerships, Commercial and Best Practice 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Peter Lowe Cabinet Member for Finance, Council Sustainability and Transformation 02/01/2019 - current
Labour
Councillor John Martin Cabinet Member for Highways and Environment 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Gaye Partridge Cabinet Member for Communities 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Susan Ridney Cabinet Member for Children and Young People 02/01/2019 - current
Labour
Councillor Qadar Zada Leader and Cabinet Member for Policy 27/09/2018 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.